Crowdfunding: Co to je a jak s ním investovat?

Možná znáte pojem “crowdfunding” z nejrůznějších dárcovských projektů, kde svým malým příspěvkem – klidně i stokorunou – podpoříte dobrou věc bez toho, abyste cokoliv očekávali nazpátek. V tomto případě však mluvíme o jednom ze 4 typů crowdfundingu, o dárcovském crowdfundingu. Jaké jsou ty další 3? Pojďte se dozvědět o tomto fenoménu dnešní doby více a zjistit, jak vám třeba právě investiční crowdfunding může přinést zajímavý přivýdělek.

Co je crowdfunding?

Crowdfunding je způsob financování projektů, podniků nebo nápadů prostřednictvím jakkoli vysokých finančních příspěvků od velkého množství jednotlivců, a to obvykle prostřednictvím online platformy. Díky tomu může víceméně kdokoli získat potřebné finanční prostředky bez toho, aby byl závislý na tradičních finančních institucích (banky, investoři apod.).

Tento typ financování se využívá pro různé účely, včetně vývoje nových produktů, uměleckých projektů, sociálních iniciativ nebo třeba investice.

Typy crowdfundingu

Existují čtyři hlavní typy crowdfundingu, z nichž každý má svůj specifický účel a způsob fungování:

 1. Dárcovský crowdfunding (Donation-based crowdfunding): Lidé přispívají peníze na projekt nebo iniciativu bez očekávání jakéhokoli finančního zisku nebo odměny. Často se využívá např. pro charitativní projekty.
 2. Odměnový crowdfunding (Reward-based crowdfunding): Podporovatelé přispívají peníze na projekt, přičemž za svou podporu dostanou nějakou odměnu (produkt, služba, exkluzivní zážitek). Tento typ crowdfundingu se často používá pro finanční pomoc na vznik kreativních projektů, jako jsou nové produkty, filmy nebo knihy.
 3. Půjčkový crowdfunding (Debt-based crowdfunding, Peer-to-peer lending): Jedná se o formu crowdfundingu, kde lidé půjčují své peníze jednotlivcům nebo firmám s očekáváním, že dostanou zpět svou investici s úroky. Toto je podobné bankovním půjčkám, ale bez prostředníka v podobě banky.
 4. Investiční crowdfunding (Equity crowdfunding): Investoři přispívají peníze na projekt nebo firmu a na oplátku získávají podíl v dané firmě. Tímto způsobem mohou mít podíl na zisku, pokud se firmě daří dobře. Tato metoda může snížit bariéry vstupu pro individuální investory a často probíhá prostřednictvím online platforem. 

Pozor: My v InvestBay neposkytujeme investiční crowdfunding, nýbrž crowdowning. 

Co je crowdowning?

Crowdowning, volně přeloženo jako spoluvlastnění (nemovitosti) více lidmi, si jednoduše bere to nejlepší z crowdfundingu a obohacuje ho o výhody vlastnění nemovitosti. V tomto modelu jste vy jakožto investoři spolumajiteli nemovitosti, ale přitom jste chráněni před zbytečnou operativou spojenou s jejím vlastnictvím.

Přestože je InvestBay zapsaný v katastru nemovitostí jako vlastník, jste spoluvlastníky. Proto máte možnost se podstatným způsobem podílet na správě a finančních rozhodnutích s tím spojených – nicméně bez toho, abyste se jakkoli starali o operativu.

Tato investice do nemovitostí vám generuje dva zdroje výnosu:

 1. ze zhodnocení po prodeji po ukončení investičního horizontu
 2. z nájmu v podobě průběžného pronajímání nemovitosti

Crowdfunding, nebo crowdowning? Přečtěte si další podrobnosti v našem článku.

 

Každý z těchto typů crowdfundingu má své výhody i nevýhody:
 

Výhody Nevýhody
Darcovský crowdfunding

Máte dobrý pocit, že jste přispěli na něco, co má smysl.

Stanete se součástí komunity podporovatelů, kteří jsou do projektu nebo věci emocionálně zainteresovaní.

Kromě dobrého pocitu z finančního daru nezískáte nic nazpět.
Odměnový crowdfunding

Máte dobrý pocit, že jste přispěli na něco, co má smysl.

Dostanete exkluzivní odměnu.

Stanete se součástí komunity podporovatelů, kteří jsou do projektu nebo věci emocionálně zainteresovaní.

V případě nevybrání cílové částky určené zadavatelem projektu získáte svůj příspěvek (často) zpět.

Některé odměny mohou být pro vás finančně nevýhodné, tj. přeplatíte.
Půjčkový crowdfunding

Může nabídnout vyšší výnosy ve srovnání s tradičními investičními nástroji, jako jsou spořicí účty nebo státní dluhopisy.

Vznikne pevně stanovený splátkový kalendář,  a tudíž víte dopředu, kdy peníze (i s úroky) získáte zpět).

Může být rizikovější než tradiční investice. Jako vždy i v tomto případě existuje riziko, že dlužník nebude poctivě splácet.

P2P půjčovací platformy nemusí být regulovány stejně přísně jako bankovní instituce, což může zvýšit riziko podvodu nebo špatného řízení.

Investiční crowdfunding

Může přinést vysoké výnosy, zejména pokud se společnost výrazně rozroste nebo je akvizována.

Poskytuje přístup k novým a inovativním projektům, které mohou mít velký růstový potenciál.

Jedná se o vysoce rizikovou investici. 

Crowdfundingové platformy nemusí být stejně regulovány jako tradiční finanční instituce, což může zvyšovat riziko podvodu nebo špatného řízení.

Vždy provádějte pečlivý výzkum a nikdy neinvestujte více, než si můžete dovolit ztratit

Jak na investiční crowdfunding krok za krokem

Pro začátečníky může být investice přes crowdfunding komplikované. Proto jsme pro vás sepsali průvodce krok za krokem:

 1. Nejprve si zjistěte veškeré výhody i nevýhody tohoto typu crowdfundingu i o specifikách projektů, abyste nebyli ničím nepříjemně překvapeni.
 2. Vyberte si crowdfundingovou platformu a vytvořte si na ní uživatelský účet.
 3. Podívejte se na dostupné projekty a pečlivě si prostudujte jejich popisy, plány a cíle. Specificky u tohoto typu crowdfundingu by vás také mohly zajímat obchodní plán a finanční výkazy společnosti.
 4. Určete si investiční strategii. Kolik chcete investovat? Případně jak často chcete investovat? Může být dobrý nápad rozložit vaše investice do různých projektů. Nezapomeňte zvážit také rizika – můžete ztratit celou investici, pokud se projekt nezdaří.
 5. Investujte. Platforma vás většinou provede procesem platby, který může zahrnovat různé platební metody. 
 6. Sledujte svůj investiční účet a průběh projektu. Mnoho platforem také poskytuje aktualizace od zakladatelů projektů.
 7. Vyčkejte na návratnost investice. Buďte však trpěliví. Návratnost investice tohoto typu může trvat měsíce až roky (v závislosti na povaze projektu).

Jak na crowdowning s InvestBay?

 1. Zaregistrujte se, ověřte vaši identitu a vyplňte investiční dotazník. 
 2. Prohlédněte si všechny aktuálně dostupné investiční projekty,  resp. nemovitosti po celé Evropě, do kterých můžete investovat.
  V přehledu okamžitě vidíte odhadované roční zhodnocení i délku investice, v detailu pak veškeré další informace včetně fotografií. Po registraci získáte přístup k finančním dokumentům a detailním informacím. 
 3. Sami se rozhodněte, kolik chcete investovat. Minimální hodnota jedné investice je 2 500 Kč (100 EUR). 
 4. Provedete objednávku a převedete peníze na účet. Hotovo!
 5. Jakmile se vybere celá částka, nemovitost koupíme a převádíme v katastru nemovitostí na nás, na InvestBay.
 6. Kromě toho, že na konci získáváte podíl z prodeje nemovitosti, získáváte také peníze z pronájmu této nemovitosti. Navíc se sem i vy můžete vydat na dovolenou a ubytovat se se slevou.

Chcete-li začít s investicemi tím nejjednodušším možným způsobem, začněte s crowdowningem na InvestBay. S námi jsou investice lépe představitelné, a to i pro začátečníky. Začněte svou investiční cestu ještě dnes.

TIP: Spočítejte si jednoduše návratnost investice, zhodnocení i výnosy na naší investiční kalkulačce!

Wau, toto je tak super článek, že ho hned musím sdílet. 

Kam investovat s InvestBay?

Royal Marbella Golf Resort 2

Royal Marbella Golf Resort 2

Holiday Village Tatralandia

Holiday Village Tatralandia